Haber

Proteo için Meksika’da tören düzenlendi: Üzgünüm sevgili dostum…

Maraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremin ardından enkaz altında kalanları kurtarmak için Türkiye’ye gelen arama kurtarma köpeği Proteo için Meksika’da tören düzenlendi.

Meksika’daki törende Proteo’nun bakıcısı Onbaşı Carlos Villeda Márquez, “Havlama sesi kesildi; artık duyamayacağım” dedi. Villeda Márquez, Proteo’ya “Gittiğin için çok üzgünüm sevgili dostum. Öbür dünyada kim varsa hemen koş ve onları kurtar” sözleriyle veda etti.

Meksika El Universal gazetesinin haberine göre Onbaşı Villeda Márquez, veda konuşmasında Proteo’ya “insanlığın hizmetindeki kahramanca çalışmalarından dolayı” teşekkür ederek, kendisiyle çalışmaktan onur duyduğunu belirterek, “Görevinizi yaptınız” dedi. peki, şampiyon!” söz konusu.

Felipe Angeles Uluslararası Havalimanı’ndaki (AIFA) askeri üste düzenlenen anma töreninde Meksika milli marşı da çalındı. Törene 5 arama kurtarma köpeği de katıldı.

Öte yandan Trabzonspor’un İsviçre ekibi Basel ile sahasında oynadığı UEFA Avrupa Konferans Ligi Play-Off ilk maçında Proteo da unutulmadı. Hayranların hazırladığı özel koreografide Proteo, arama kurtarma görevlisinin yanında yer aldı.

Ne oldu?

Maraş depremlerinin ardından Türkiye’nin uluslararası yardım daveti üzerine Meksika’dan gelen arama kurtarma ekibinin bir parçası olan Proteo, Adıyaman’da iki kişinin kurtarılmasında değerli rol oynadı.

Meksika Savunma Bakanlığı, depremden altı gün sonra 12 Şubat’ta sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yol arkadaşımız Proteo’yu kaybetmenin derin acısını yaşıyoruz. Arama kurtarmada Meksikalı grubun bir üyesi olarak görevinizi yerine getirdiniz. Türkiye’deki kardeşlerimiz Kahramanca çalışmalarınız için teşekkür ederiz.” (BBC Türkçe)

saraykent-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu