Haber

Almanya Dışişleri Bakanı Gazze’de ateşkes çağrılarına destek vermedi

Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock, Gazze’de ateşkes çağrılarına destek vermedi ve ateşkes çağrısında bulunanlardan İsrail’in güvenliğini nasıl garanti altına alabileceği sorusunu yanıtlamalarını istedi.

Baerbock, Brüksel’de düzenlenen Avrupa Birliği (AB) Dışişleri Bakanları Toplantısı öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Baerbock, Gazze’deki ateşkes çağrılarına ilişkin şunları söyledi:

“Masum çocukların ve insanların sadece korkunç acılar çekmekle kalmayıp aynı zamanda öldüğü bu korkunç durumda, ateşkes yönündeki duygusal çağrıları tamamen anlıyorum. Ancak bu tür çağrılar, insanların güvenliği ve barışı gerçekten garanti altına almasına yardımcı olmak için yeterli değil. Ancak bir şeyler talep edenler, “Aynı zamanda ateşkes talebinin bu korkunç durumda İsrail’in güvenliğini nasıl garanti edebileceği gibi sorulara da cevap vermesi gerekiyor.”

Hamas’ın elindeki esirlerin durumuna dikkat çeken Baerbock, “Müzakerelerin insan hayatını kurtarma ihtimalinin düşük olduğu bir durumda bu rehinelere ne olacak ve bunu gerçekten kim müzakere edecek?” söz konusu.

Güvenilir insani yardım molalarına da ihtiyaç olduğunu belirten Baerbock, “Sadece geçici değil bölgesel de güvenilir molalara ihtiyaç var. Evlerinin yıkıntıları arasında çaresiz kalan çocuklara gerçekten ulaşabileceğimiz molalara ihtiyacımız var. Aileleri enkaz altında olduğu için Gazze’deyiz.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu