Haber

ABD, Katar ve Bahreyn’in diplomatik ilişkileri yeniden kurma kararını memnuniyetle karşıladı

YENİ ABD, Katar ve Bahreyn’in diplomatik ilişkileri yeniden kurma kararının Ortadoğu’yu daha entegre, istikrarlı ve müreffeh hale getirecek değerli bir adım olduğuna dikkat çekerek bunu memnuniyetle karşıladı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan yaptığı yazılı açıklamada, ABD’nin iki yakın ortağı ve “NATO dışı önemli müttefikler” olan Bahreyn ile Katar arasında diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Joe Biden yönetiminin göreve gelmesinden bu yana ABD’nin ortakları arasında bölgesel bütünleşme, gerilimi azaltma ve yakınlaşmayı teşvik etmek için çalıştığını belirten Sullivan, şunları kaydetti:

“Bahreyn ve Katar’ın kilit üyeleri olduğu tamamen birleşik bir Körfez İşbirliği Konseyi (KİK), daha entegre ticaret, ekonomi ve savunma düzenlemeleri de dahil olmak üzere daha istikrarlı ve müreffeh bir Orta Doğu bölgesi kurmaya yönelik önemli bir adımdır.”

Sullivan, ülkesinin ABD ve halkının çıkarına olan daha entegre, istikrarlı ve müreffeh bir bölge ortak vizyonunu ilerletmek için tüm ortaklarıyla çalışmayı dört gözle beklediğini söyledi.

5 Ocak 2021’de Suudi Arabistan’da düzenlenen Al-Ula zirvesi ile Suudi Arabistan, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’den oluşan Arap dörtlünün Katar’a karşı üç yılı aşkın bir süre önce ilan ettiği boykota son verildi.

Ancak, Doha ile Manama arasında şu anda çözülmemiş sorunların varlığı nedeniyle diplomatik çıkarların yeniden tesis edilmesi ertelendi.

Katar ve Bahreyn, bugün iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin yeniden kurulmasına karar verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu